Віртуальна виставка картин видатного українського майстра живопису М.Ткаченка, що жив і працював у Бахмуті

Портрет М.С.Ткаченка

Старий Бахмут, його люди і природа надихала видатного українського живописця.

В українському живопису кінця XIX — початку ХХ століття добре відоме ім’я блискучого пейзажиста, представника харківської художньої школи Михайла Степановича Ткаченка (1860 — 1916).

Головною його заслугою було введення яскравих світлих фарб французького імпресіонізму в український пейзаж, який він правдиво відображав в своїх роботах без ідеалізації. Уродженець Харкова, він навчався в Санкт-Петербурзькій академії мистецтв,потім 10 років — з 1882 по 1892 рік — в приватній академії французького художника Фернана Кормона. Мешкаючи у Парижі, він щороку приїздив в Україну, закоханий в природу Слобожанщини. Його роботи зберігаються в художніх музеях Києва, Харкова, Львова,  приватних зібраннях і музеях Франції. Він займав посаду першого живописця Головного морського штабу Росії, його талант визнавала  і  Франція — його роботи

були нагороджені золотою медаллю на Паризькій Всесвітній виставці у 1900 році, М.С.Ткаченко став кавалером Ордена Почесного легіону в 1895 році.

Старий Бахмут, що переживав на початку ХХ століття промисловий і культурний підйом, також пов’язаний з ім’ям пейзажиста. Його люди і природа надихали художника. Друзями М.С.Ткаченко тут стали підприємці брати Георгій і Микола Степановичі Лобасови. Вони надавали гостинність художнику, купували його полотна, замовляли портрети рідних. Особливо близьким М.С.Ткаченко був Г.С.Лобасов, який гостював у нього в Харкові, де живописець жив по вулиці Великій Москалівській у будинку під номером 44.

У Харкові освіченого культурного підприємця радо приймала дружина художника — Ольга Матвіївна Ткаченко і сестра Раїса Степанівна.

На початку ХХ століття художник не раз приїздив у Бахмут, працював на його околицях. У родині Г.С.Лобасова було п’ять його творів — пейзажі і ефектний жіночий портрет, який зображав, за сімейними переказами, Марію Георгіївну Лобасову. Щоб уявити собі цінність цих робіт, потрібно відзначити, що спадщина художника, що зберігається в музеях України, нечисленна. Причиною цього стають такі обставини: значну частину життя майстер прожив у Франції, де користувався визнанням. Саме там залишилась велика частина його робіт. Колекції музеїв України, де зберігалися його полотна, постраждали під час Великої Вітчизняної війни. Особливо це стосується Харківського художнього музею, де зберігалася значна частина його робіт.

У 1970-тих роках дочка Г.С.Лобасова — Ольга Георгіївна  продала пейзажі і жіночий портрет М.С.Ткаченка в Харкові. Але знаходяться вони, певно, в приватних колекціях.

У Харківському художньому музеї серед 17 робіт М.С.Ткаченко немає, на жаль, жодної роботи, яка надійшла від О.Г.Лобасової з нашого міста.

Залишається сподіватися, що на виставках з приватних колекцій, які часто організовуються художніми музеями України, ці полотна знову з’являться глядачам і мистецтвознавцям. Нам же, жителям міста, залишається пишатися тим, що на початку двадцятого століття такий талановитий майстер працював тут, залучаючи городян Бахмута до високого мистецтва.

У 1916 році, працюючи на етюдах в околицях міста Слов’янська, художник несподівано помирає, проживши всього 56 років. Його художня спадщина і архів були збережені дружиною — Ольгою Матвіївною Ткаченко, що завжди усвідомлювала значущість творчості свого чоловіка. Полотна і документи були передані нею згодом у Харківський художній музей. Вивчення добре зберігшегося архіву живописця могло б розкрити нові сторінки його біографії, пов’язані з Бахмутом, адже сім’я Лобасова і художник регулярно листувалися.

У цій статті мені хочеться подякувати лікарю-хірургу М.В.Фер, нащадку сім’ї Лобасова, яка повідомила багато цінних фактів про зв’язки М.С.Ткаченка з нашим містом і подарувала музею фотографію живописця початку ХХ століття, зроблену у Франції.

Існують відомості, що художник, перебуваючи в нашому місті, підтримував стосунки із купецькою сім’єю Карталових. Звертаємося за допомогою до мешканців міста: якщо в їх сімейних архівах є відомості про перебування художника М.С.Ткаченко в Бахмуті — повідомте про це Бахмутський краєзнавчий музей.

Науковий співробітник
Бахмутського краєзнавчого музею,