Ім’я на мапі міста: Кинорежиссер Лариса Шепитько

Лариса Шепитько

Лариса Юхимівна Шепітько народилася 6 січня 1938р. в нашому місті. Її батько і мати були вчителями (мати вчилася до війни в учительський інститут). У сім’ї було троє дітей, з яких Лариса була середньому дитиною. Напередодні війни вона разом з батьками переїхала в Єнакієвому, а з початком евакуації потрапила на Урал. Після війни вони жили у Львові. 10 клас дівчина закінчила в Києві і в столиці захопилася кіно. На знімальний майданчик дівчина потрапила випадково. Йшла екранізація роману Е.-Л. Войнич «Овід», яким зачитувалися однолітки Лариси. Втілення улюблених героїв на екрані робило світ кіно ще більш привабливим і привабливим. З кимось познайомившись і чим допомагаючи на зйомках, Лариса стала таємно від матері бігати на київську студію. Навчання в школі закінчувалася, захоплення кіно і ходіння на студію перестали бути таємницею для маминих друзів і знайомих, і хтось із них розповів Ларисі Шепітько про Москву, інституті кінематографії і про унікальну, яка вважається чисто чоловічий, професії — кінорежисурі. Розповів і забув. А Лариса поставилася до цього серйозно і вирішила вступати на режисерський факультет ВДІКу.

Вже в студентські роки знялася в декількох фільмах як акторка «Поема про море», «Таврія», «Спорт, спорт, спорт …» і виявила загострену чутливість до будь-яких проявів моральної нерозбірливості, безсоромності, аморальності, безсоромною підміни добра злом. Шалену відданість мистецтву, незвичайний характер і авторську волю проявила Лариса вже під час зйомок свого першого фільму «Жара» за повістю Чингіза Айтматова «Верблюжа око». Цю дипломну роботу Шепітько робила на «Киргизфільм» — нової кіностудії, яка виникла на початку 1960-х років, буквально напередодні приїзду юної дипломниці з ВДІКу.

Дипломний фільм «Спека» приніс їй першу славу і головний приз на XVI Міжнародному кінофестивалі в Карлових Варах. Після другого фільму, «Крила», про неї заговорили як про яскраву художньої індивідуальності. Визнаний авторитет вітчизняної кінорежисури, відомий професор ВДІКу С.А. Герасимов писав про перших роботах Лариси Шепітько: «Там Лариса як би поставила крапку відліку в масштабі змісту, вимогливості в композиції, в роботі з камерою і актором. Це був серйозний, вражаючий кінематограф, за яким вгадувалася перспектива задумів, жадібність до праці і осягнення секретів життя і мистецтва ». З ці фільмом вона виявилася в Парижі, де про неї з неприхованим захопленням сказали: «Ось нова Грета Гарбо нам явилась».

Шепітько була всіма визнаний майстер типажу. З її легкої руки були відкриті в світ кіно імена М. Булгакова, А. Солоніцина, В. Гостюхіна.

На міжнародному кінофестивалі у Венеції в 1972 році картина «Ти і я» завоювала пам’ятний приз. У знаменитому венеціанському театрі «Феніче» в той же вечір і на тій же сцені, де вручався почесний «Золотий лев» великому Чарлі Чапліну, публіка захоплено вітала і нашого вітчизняного кінорежисера — надзвичайно талановиту й неабияк красиву Ларису Шепітько. Головним фыльмом Л.Ю. Шепітько став фільм «Сходження», який приніс «Золотого ведмедя» з кінофестивалю в Західному Берліні. За своє коротке життя в кіно, менше двох десятиліть, кінорежисер створила чотири фільми і почала п’ятий «Матера.

2 липня 1979 року Лариса Шепітько загинула в автокатастрофі, залишившись одним з найчутливіших, проникливих портретів в кіно. Вона за 41 рік життя сказала вагоме слово в світі кіно і можливо, стала б на один щабель з Тарковським.

 

Інформацію підготувала науковий співробітник Артемівського краєзнавчого музею Дишева Н.В.

www.000webhost.com